Dla niektórych mycie auta to obowiązkowa czynność po zimie, by spłukać wszelkie substancje typu sól ze swojego samochodu i zapobiec ewentualnej korozji. Jednak są osoby, które po prostu lubią dbać o swój samochód i jeździć czystym, błyszczącym autem. Wtedy trzeba dokonać wyboru, gdzie umyć samochód. Zaufać profesjonalnej firmie, która jednak wysoko ceni swoje usługi czy skorzystać z myjni automatycznej lub bezdotykowej.

Wady i zalety korzystania z myjni automatycznych i bezdotykowych

Najpierw przyjrzyjrzmy się myjniom automatycznym szczotkowym. Jest to często wybierany sposób mycia przez osoby nieprzywiązujące wagi do swojego samochodu. Nie ma co ukrywać – to najwygodniejszy rodzaj myjni, ponieważ cały czas siedzimy w samochodzie a szczotki zrobią za nas całą robotę. Drugim atutem jest oczywiście w miarę czysty samochód po tej usłudze. Niestety jest to myjnia posiadająca ogromny minus. Wiele osób już miało nieprzyjemność znaleźć rysy na lakierze po korzystaniu z tego typu myjni szczotkowych. Bardzo często włosie na szczotkach jest twarde, a z drugiej strony nie mamy pewności, czy są one w stu procentach czyste. Przecież mogło się zdarzyć, że przed nami z usług tej myjni korzystał mocno zabrudzony samochód a resztki błota, kamieni i piachu pozostały między szczotkami. W takim przypadku szczotki mogą mocno zarysować lakier auta i pozostaje nam domagać się odszkodowania od (miejmy nadzieję) ubezpieczonej myjni.

Drugim rodzajem myjni są myjnie bezdotykowe. Mniej wygodne, bo jednak trochę trzeba się napracować. Siedzenie w samochodzie nie wystarczy. Kilka programów od mycia aktywną pianą, przez mikroproszek, spłukiwanie, nabłyszczanie czy osuszanie. Nadal jest to tani i wygodny sposób mycia, jednak czy bezpieczny? Na pewno bezpieczniejszy niż w przypadku myjni szczotkowych. O ile będziemy się stosować do zaleceń to nie powinniśmy uszkodzić samochodu. Zagrożenia są tylko dwa. Pierwszym jest korzystanie z opcjonalnej szczotki do mycia samochodu – nie jest to dobry pomysł, jeśli chcesz wyszorować samochód, weź ze sobą swoją gąbkę. Szczotki te zazwyczaj są bardzo twarde i pomiędzy włosiem mogą znajdować się resztki piaski, które zarysują lakier. Drugim zagrożeniem jest chęć domycia mocnych, zaschniętych zabrudzeń z bardzo bliskiej odległości. Ciśnienie wody w pistolecie z wodą jest ogromne i w przypadki mikrouszkodzeń lakieru możemy doprowadzić do całkowitego jego zerwania i powiększenia uszkodzeń takiego lakieru. Dlatego warto przeczytać instrukcję myjni i stosować się w szczególności do prawidłowego trzymania odległości lancy od karoserii auta. Poza tym jest to bardzo bezpieczny i skuteczny sposób mycia samochodu.