Każdy właściciel samochodu regularnie dba o niego korzystając z myjni lub myjąc samemu. Jednak czy zastanawiamy się czasem, czy na pewno każda myjnia jest dla naszego auta bezpieczna? Mycie samochodu wydaje się bardzo prostą czynnością, szczególnie kiedy korzystamy z myjni automatycznej czy bezdotykowej. Opcji mamy kilka, zastanówmy się więc jakie zagrożenia niesie za sobą każdy z rodzajów mycia.

Myjnia automatyczna szczotkowa

Jest to najwygodniejszy rodzaj myjni, ponieważ by mieć czysty samochód nie trzeba nawet wysiadać z auta. Samochód jest umyty dobrze, jednak czy jest to w stu procentach bezpieczne? Niestety odpowiedź brzmi nie. Jest to jeden z najgorszych rodzajów mycia samochodu dla lakieru. Nie mamy pewności, czy przed nami ktoś ubłoconym samochodem terenowym nie pozostawił mnóstwo błota i kamieni pomiędzy włosiem szczotek. W takim przypadku, lub nawet kiedy nasz samochód jest mocno ubrudzony, istnieje ogromne ryzyko porysowania twardszymi elementami lakieru samochodowego. Wiele myjni jest ubezpieczonych od takich uszkodzeń, jednak czy warto ryzykować?

Myjnia bezdotykowa

Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów myjni. Jest również bardzo wygodny, ponieważ do umycia samochodu wystarczy tylko lanca, którą trzymając w określonej odległości od samochodu – opłukujemy go. Jest kilka rodzajów mycia, od wstępnego, przez mycie pianą i proszkiem, po spłukiwanie, nabłyszczanie i woskowanie. Jest to bezpieczny sposób mycia, o ile będziemy stosować się do instrukcji. Nie wolno zmywać większych zabrudzeń z odległości kilku centymetrów, ponieważ można również uszkodzić lakier. Opróćz tego warto uważać na myjniach bezdotykowych na wszelkie szczotki do szorowania. Sprawa może wyglądać podobnie jak w przypadku myjni automatycznych szczotkowych i porysować lakier.

Mycie ręczne

Jest to oczywiście najbezpieczniejszy rodzaj mycia samochodu, nie ważne czy dajemy samochód profesjonalnej firmie czy myjemy go sami. Uważnie myjąc samochód ręcznie mamy nikłe szanse na jego uszkodzenie, jednak nie ma co ukrywać – jest to najdroższy (jeśli korzystamy z usług firmy)  i najbardziej czasochłonny sposób mycia samochodu, jednak najefektywniejszy.