Rozbity i niekwalifikujący się do naprawy samochód stanowi pewien problem. Niezdatny do jazdy i zagracający posesję trzeba przede wszystkim wyrejestrować, ponieważ bez tego nadal trzeba opłacać ubezpieczeniową składkę od odpowiedzialności cywilnej. Chcąc się go pozbyć natomiast, trzeba to koniecznie przeprowadzić legalnie. Gdzie najlepiej zezłomować samochód zgodnie z prawem?
Zezłomowanie pojazdu powypadkowego
Kwota uzyskania z ubezpieczenia po rozbiciu auta rzadko będzie zadowalająca. Raczej nie zdarza się, aby funduszy z odszkodowania wystarczyło na zakup auta podobnego do stanu rozbitego samochodu przed wypadkiem. Można w tym wypadku postarać się jednak o dodatkową gotówkę, sprzedając wrak, ale…
W internecie jest mnóstwo firm ogłaszających chęć skupowania samochodów powypadkowych, ale trzeba być bardzo ostrożnym. Chodzi o to, aby była to firma z rzeczywistym adresem, ponieważ nabywca musi przerejestrować auto na siebie. Jeżeli tego nie zrobi, sprzedający oszustowi samochód będzie zmuszony nadal opłacać składkę OC. Najlepiej w takich wypadkach sprzedać auto do stacji demontażu pojazdów. W takim miejscu nie tylko otrzymuje się pieniądze za bezużyteczny wrak, ale również dokumentację potrzebną do wizyty w wydziale komunikacji dla wyrejestrowania auta.
Wybór stacji demontażu pojazdów nie może być jednocześnie przypadkowy i nieprzemyślany. Po pierwsze musi to być firma działająca legalnie, a po drugie mieć w swoich usługach przyjmowanie pojazdów do kasacji. Dokument o upoważnieniu przyjmowania pojazdów do kasacji wystawia wojewoda. Wydział komunikacji uzna dokumenty tylko z legalnie działającej stacji, a dodatkowo takie podmioty często oferują kompleksową usługę, włącznie z odebraniem wraku auta ze wskazanego przez właściciela miejsca.
Dokumenty przy legalnym przeprowadzeniu kasacji pojazdu
Stacja demontażu pojazdów również ma swoje obostrzenia i nie przyjmie do kasacji każdego motoryzacyjnego wraku. Samochód czy motocykl albo inny pojazd musi pochodzić od jego właściciela. Pracownik stacji demontażu będzie domagał się tego potwierdzenia. Niezbędny jest dowód osobisty, dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu, a w wypadku aut firmowych dodatkowo wpis do ewidencji gospodarczej oraz upoważnienie do zezłomowania wystawione na osobę przekazującą wrak.
Przyjęcie samochodu do kasacji oznacza natomiast wypłacenie ustalonej kwoty oraz przekazanie właścicielowi wraku motoryzacyjnego zestawu dokumentów. Jest to przede wszystkim zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do kasacji, bez którego nie będzie można wyrejestrować pojazdu. Ponadto stacja demontażu z uprawnieniami wydaje również unieważnienia. Unieważniany jest dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne oraz karta pojazdu, ale zarówno dokumenty, jak i tablice należy zabrać ze sobą do wydziału komunikacji. Bez nich nie da się wyrejestrowć pojazdu, a na to działanie przewidziano czas 30 dni. Po jego przekroczeniu właścicielowi skasowanego auta grozi grzywna.